Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Edukacja

Kolonie językowe – kiedy na wakacjach nie tylko uczymy języka ale z niego korzystamy

Obozy językowe zazwyczaj nie należą do najtańszych. Dlatego też wielu rodziców długo zastanawia się nad tym, czy na pewno warto wybrać dla swojego dziecka właśnie tę formę odpoczynku. Bo przecież pociecha i tak cały rok uczy się języka obcego w szkole oraz na dodatkowym kursie. Co zmieni ten tydzień czy dwa za granicą? Otóż: może zmienić bardzo wiele. Podajemy powody, dla których obóz językowy za granicą to doskonały wybór!

Wyjazd językowy – testowanie umiejętności „na żywo”

Gdy jest się na zajęciach językowych w swojej szkole, cały czas kusi nas by używać jednak języka ojczystego. Kiedy czegoś nie rozumiemy, kiedy potrzebujemy wyjaśnienia, nauczyciel odpowie nam po polsku. Jeśli natomiast zostaliśmy wysłani na zagraniczny obóz językowy, na który przyjechały osoby z całego świata, musimy zmierzyć się z problemami w języku przewidzianym na obozie, czyli na przykład po angielsku. Tak samo zresztą zakupy w sklepie, wizyta w restauracji czy wiele innych pozornie oczywistych rzeczy – one też zmuszają nas do bezwarunkowego mówienia w danym języku.

Językowe kolonie – poznawanie nowych kultur

Jeśli nie mieszka się w dużym mieście lub nie uczęszcza się do międzynarodowej szkoły, rzadko mamy możliwość spotkania się na dłuższy czas z osobą z innego kraju, innego kontynentu. Obozy językowe w Anglii, na Malcie, w Stanach Zjednoczonych czy innym państwie to natomiast wydarzenia, na które zjeżdżają się osoby z całego świata. Może się nawet zdarzyć tak, że swój pokój będziemy dzielili z ludźmi z różnych krańców globu. By się z nimi dogadać, będziemy musieli używać wiodącego języka wyjazdu. A przy okazji nauczymy się tolerancji i otwartości dla kultur innych od naszej.

Przyjemna, bezstresowa nauka

Gdzie wysłać dziecko na obóz językowy? Przede wszystkim tam, gdzie kadra obozowa będzie stawiać na luźną, przyjazną atmosferę. W szkole bowiem uczniowie uczą się sztywnych regułek, zdają testy, podchodzą do egzaminów… Nie są to najbardziej komfortowe warunki, które by zachęcały do swobodnej nauki, luźnego wypowiadania się w uczonym języku. Kolonie z językiem  dają zupełnie inną perspektywę. Podczas ich stawiane jest na zabawę, na wzajemne poznawanie się, na odkrywanie świata, kultury kraju którego języka się uczymy. Nawet, jeśli będziemy mówili czy pisali nie do końca poprawnie, nie będzie to bardzo źle. Kluczem jest bowiem dobra, płynna komunikacja, która pozwala nam zrealizować to, na co mamy akurat ochotę.