Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Dlaczego pękają pięty?

Stopy. To one muszą unieść nasz ciężar przez cały dzień. A że nie mają z nami lekko – to pewne. I nie chodzi tu bynajmniej o to, ile waży dana osoba. A przynajmniej nie tylko o to. Stale bowiem narażamy nasze stopy na otarcia, uciski, uderzenia i przeciążenia. Takie niekorzystne czynniki to częsta przyczyna pękania pięt. Co jeszcze może prowadzić do pojawienia się takiego problemu? Czy możemy mu jakoś przeciwdziałać, zapobiegać? Dowiesz się tego czytając poniższy tekst.

Od czego pękają pięty najczęściej?

Jedną z ważnych przyczyn omawianego schorzenia są jednostki chorobowe różnego typu. Pierwszą z nich jest otyłość oraz często kojarzona z nią (choć nie do końca słusznie) cukrzyca. Do czynników zwiększonego ryzyka powstania problemu mogą przyczynić się też niedoczynność tarczycy, AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca, egzema, problemy z krążeniem. Gdy zastanawiamy się nad tym, jaka jest przyczyna pękających pięt w naszym wypadku, koniecznie najpierw sprawdźmy czy nie wiąże się to z którąś z powyższych chorób.

Gdy wykluczymy takie podłoże możemy dalej szukać tego, czemu pękają pięty na naszych nogach. Zacznijmy od zastanowienia się nad tym, czy przypadkiem regularnie nie odwadniamy naszego ciała. Gdy skóra jest odwodniona, zbyt słabo nawodniona, na piętach dość szybko pojawia się spora warstwa zrogowaciałego naskórka. Taka reakcja obronna ma prowadzić do zmniejszenia powierzchni, przez którą z ciała ucieka woda.

Czy jest jeszcze jakaś kwestia będąca rozwiązaniem zagadki: dlaczego pęka skóra na piętach? Oczywiście. I to nie jedna. Jeśli zbyt często przemęczamy się wykonując zadania w pozycji stojącej – to prosta droga do problemu omawianego typu. Zwłaszcza, jeśli nie dbamy o odpowiednią regenerację. Powody pękających pięt to także odciski, zbyt mocno, zbyt drażniąco działające mydło czy w końcu częste szorowanie skóry pumeksem bądź innym szorstkim przedmiotem. Ostatnia z przyczyn to braki w składnikach odżywczych. Jakiej witaminy brakuje gdy pękają pięty? W pierwszej kolejności: witaminy A. Do tego dochodzić mogą silne braki żelaza.

Co zrobić, by pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości? Proponujemy na przykład maść na pękające pięty. Zadaniem, które przed nią postawiono, jest perfekcyjna regeneracja popękanej skóry na piętach i w ich okolicach. Podobny rodzaj odżywienia zapewnia również krem Dermo reFiller Pharm Foot na skórę pękającą i zrogowaciałą. Oba kosmetyki mogą być stosowane przez cukrzyków.