Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Społeczeństwo Zdrowie

Jak zajmować się osobą chorującą na Alzheimera?

Nawet najszczęśliwsze osoby może spotkać rodzinna tragedia, jaką jest choroba psychiczna. Dlaczego rodzinna? – przecież to dotyczy tylko jednej osoby! Otóż nie, niestety każdy człowiek żyjący z takim pacjentem musi radzić sobie z jego nieprzyjemnymi zrachowaniami oraz objawami. Oczywiście stopień zaawansowania choroby psychicznej może być mały, a leki przytłumiają niepożądane działania, ale niestety może ona postępować.

Czym dokładnie się objawia i na czym polega choroba Alzheimera?

Jest to choroba psychiczna, podczas której rozpoczyna się przed starczy zanik mózgu. Oznacza to, że chory jest coraz mniej sprawny oraz zaczyna mieć duże dziury pamięciowe oraz zaczyna mylić różne fakty. Najczęściej dotyczy to osób starszych, których wiek przekracza 65 lat, ale czasem, bardzo rzadko, dotyka to również osoby w średnim wieku. Efekty ten nieprzyjemnej choroby można zauważyć nie tylko po objawach, ale też po badaniu tomografem – widać wtedy ewidentny zanik mózgu. Jeśli chodzi o przyczyny to nie są one znane, ale często jest to kwestia genetyczna. Są jednak choroby, które współistniejąc ją przyspieszają. Jest to na przykład cukrzyca. Częściej chorują na Alzheimera kobiety.

Czy oddanie osoby chorej na alzheimera do domu opieki jest czymś złym?

Niestety życie z taką osobą, chorą na Alzheimera jest ciężkie, bo czasem ona nie zdaje sobie nawet sprawy, że jest chora i nie przyjmuje tego do wiadomości. Objawy potrafią być nie tylko nieprzyjemne, ale też niebezpieczne. Taki pacjent może na przykład zostawić odkręcony gaz i o nim zapomnieć. Jest to duża odpowiedzialność, aby przypilnować takiej osoby, dlatego niektórzy decydują się na pielęgniarkę domową, ale z czasem i to już nie wystarcza. Wiele osób ma problem z wysłaniem chorego do ośrodka jakim jest całodobowy dom opieki Katowice  ponieważ mają wyrzuty sumienia, że go zostawiają. Jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy zapewniamy choremu najlepszą opiekę i warunki, nie wspominając o bezpieczeństwie. Są nawet chorzy, którzy jeszcze nie mają zaawansowanego stadium i sami proszą o oddanie ich do takiego ośrodka wtedy kiedy staną się problematyczni dla bliskich.