Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Uroda Zdrowie

Suche stopy – jak pozbyć się problemu?

Nasze stopy codziennie muszą znieść naprawdę wiele. Po pierwsze: muszą one wytrzymać wielogodzinny nacisk całego naszego ciała. Po drugie: są one uciskane przez buty lub, wręcz przeciwne, obcierane przez te za luźne. W końcu po trzecie: narażone są na uderzenia i innego rodzaju urazy mechaniczne. Wszystko to może prowadzić do nadmiernego rogowacenia wierzchnich warstw naskórka. Taka sucha i twarda skóra na stopach nie dość, że będzie źle wyglądała, to może również generować różne dolegliwości bólowe. Jak sobie z nią poradzić? Co zrobić, by szybko zażegnać problem?

Jak pozbyć się suchej skóry na stopach?

Omówiliśmy już zagadnienie noszące nazwę: sucha skóra na stopach – przyczyny. Teraz więc jest najwyższy czas na to, byśmy zajęli się terapią tego nieprzyjemnego schorzenia. Jakie składniki obecne w preparatach sprawią, że stopy odzyskają właściwy im blask?

Pierwszy z organicznych związków chemicznych, którymi powinniśmy się zainteresować, to mocznik. Bardzo suche stopy powinniśmy smarować kremami i maściami mającymi duże jego stężenie. Mocznik bowiem wzmocni przepuszczalność rogowej warstwy skóry, nawilży ją oraz sprawi, że naskórek będzie o wiele bardziej miękki. Do tego duże stężenie mocznika (10% lub więcej) to świetny sposób na regenerację stóp i uszczelnienie hydrolipidowego płaszcza na nich się znajdującego.

Inny sposób na suche stopy to użycie naturalnych olejów, które będą nie tylko nawilżały, ale i natłuszczały skórę. W ich składzie znajdziemy zarówno kwasy tłuszczowe, jak i minerały oraz witaminy, które współdziałając wykażą działanie pielęgnacyjne oraz lecznicze. Co ważne, wiele olejów działa również antyseptycznie, a więc zabezpiecza skórę przed ryzykiem rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

Nie wyobrażamy sobie jednocześnie, by świetny krem na suche stopy był pozbawiony dwóch podstawowych witamin: E oraz A. Ich właściwości sprawiają, że skóra błyskawicznie staje się bardziej odżywiona i zregenerowana, a wszelkie stany zapalne zostaną złagodzone, wyciszone.

Ostatni ze składników, dzięki któremu bardzo sucha skóra na stopach będzie wyglądała zdecydowanie lepiej, to ceramidy. Czym one są? To bardzo ważne tłuszczowe substancje, które znajdziemy w naturalnych lipidach skórnych. Znajdziemy je w rogowej warstwie skóry, w przestrzeni międzykomórkowej. Ceramidy gwarantują skórze stóp ukojenie, a jako że są jednym z kluczowych składników płaszcza hydrolipidowego – zabezpieczają stopy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.