Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Finanse

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną – czyli sposób na nowy ład

Polski Ład wzbudzał wiele kontrowersji zanim zaczął obowiązywać. Nowe przepisy podatkowe nie tylko nie okazały się łatwe w interpretacji, ale też najbardziej uderzyły w najmniejsze przedsiębiorstwa. Część osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze podjęło decyzję o zakończeniu działalności, część zdecydowała się działalność prowadzić i „zobaczyć jak to będzie”, a część prowadzi działalność jako spółka komandytowo – akcyjna.

Dlaczego warto wybrać spółkę komandytowa – akcyjną?

Powodów jest kilka:

  • ten rodzaj spółki nie podlega „daninie solidarnościowej”,
  • istnieje możliwość skorzystania z CIT-u estońskiego,
  • komplementariusz i akcjonariusz nie płaci składki ZUS i składki zdrowotnej,
  • w przypadku, gdy przychody w 2021r. nie przekroczyły kwoty 9 188 000 zł, istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnej stawka CIT dla małych podatników (9%)
  • daje możliwość nabywania kapitału na drodze emisji akcji.

Czym jest spółka komandytowo-akcyjna i jak ją założyć?

Spółka komandytowo – akcyjna (S.K.A.) to osobowa spółka handlowa, w której występuje conajmniej dwóch wspólników (komplementariusz – jego nazwisko musi się znaleźć w nazwie spółki i akcjonariusz), a jej minimalny kapitał zakładowy wynosi 50 000 PLN.

Warunkiem założenia spółki jest:

  • podpisanie statutu w formie aktu notarialnego przez założycieli spółki,
  • wniesienie wkładów przez komplementariuszy i akcjonariuszy,
  • objecie przez akcjonariuszy odpowiedniej liczby akcji spółki,
  • rejestracja spółki w KRS.

Oprócz tego musi być spisana umowa założycielska, spółkę należy zarejestrować w ZUS i zgłosić do ubezpieczeń, a także należy założyć spółce stronę internetową.

Pomoc w założeniu spółki komandytowo – akcyjnej oferuje wiele biur rachunkowych i kancelarii prawnych – w ramach pomocy wchodzi analiza dotychczas prowadzonej działalności, składanie wniosków i bezpieczne przeprowadzenie przez cały proces zakładania. Dodatkowo, po założeniu spółki, dobre biuro rachunkowe będzie prowadzić pełną księgowość spółek Łódź, celem wypełnienia wszystkich obowiązków sprawozdawczych i podatkowych.

Założenie spółki zajmuje trochę czasu, ale jest bardzo dobrym sposobem na nowy ład, zatem warto rozważyć tę opcję.