Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Dolegliwości i przyczyny zaburzeń układu pokarmowego

Układ pokarmowy odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka – to właśnie dzięki niemu możliwe jest pobieranie pokarmu, trawienie go i wchłanianie cennych składników odżywczych. Niestety, bardzo często nie działa on tak, jak należy – dolegliwości, takie jak zgaga czy wzdęcia nie są obce nikomu z nas. Jeżeli występują one sporadycznie, to nie ma powodu do obaw, jeżeli jednak pojawiają się często, potrafią znacząco obniżyć komfort życia. Jak więc dbać o układ trawienny, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem?

Co przyczynia się do zaburzeń układu pokarmowego?

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą przytrafić się każdemu. Czym są najczęściej spowodowane? Na występowanie przykrych objawów może mieć wpływ kilka czynników – między innymi stres, który wpływa na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a nawet może przyczynić się do chorób takich jak zespół jelita drażliwego. Zbyt mała aktywność fizyczna również ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – w tym na układ pokarmowy. Ponadto spożywanie niektórych składników, w tym konserwantów, a także nieregularne posiłki mogą przyczynić się do problemów z trawieniem. Nie mało znaczenie ma stale przyjmowanie leków, które mogą przyczyniać się do podrażnień błony śluzowej żołądka.

Jak radzić sobie z dolegliwościami układu pokarmowego?

Zgaga, bóle brzucha, zdjęcia czy biegunki dokuczają Ci niemal każdego dnia? To najwyższa pora, aby wprowadzić zmiany do swojego trybu życia oraz diety. Wystarczy trzymać się kilku zasad, aby poczuć widoczną ulgę – między innymi, należy unikać jedzenia w stresie lub pośpiechu, ponieważ w takich okolicznościach trawienie jest zaburzone. Znaczenie ma regularne przyjmowanie posiłków – zbyt duże odstępy mogą powodować podrażnienia błony śluzowej przez kwasy żołądkowe. Warto spożywać częściej, ale mniejsze porcje, aby nie obciążać układ trawienia. Dobrym zwyczajem jest czytanie składów produktów oraz wybieranie tych, które są jak najmniej przetworzone. Dietę warto uzupełniać w błonnik oraz probiotyki.