Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Czy testy covidowe są skuteczne?

W Polsce wykonuje się średnio 140 tysięcy testów na covid-19 w ciągu jednej doby. Ta liczba może zaskakiwać ze względu na odsetek ludzi niezaszczepionych lub niewierzących w zabójczość wirusa. Testy są dostępne w większości popularnych sieci marketowych za nie wielkie pieniądze. Aby je wykonać nie potrzebny jest wyszkolony personel czy warunki laboratoryjne. Dosłownie każdy może wykonać test w domowym zaciszu. Czy to upowszechnienie nie wpływa na wiarygodność testów na zakażanie SARS-CoV-2?

Rodzaje dostępnych testów

  • Test genetyczny

To chyba najbardziej popularny rodzaj diagnozy. Podczas infekcji cząsteczki materiału genetycznego wirusa rozpościerają się na komórkach błony śluzowej układu oddechowego, aby więc sprawdzić czy nie jesteśmy nosicielami, należy pobrać próbkę wymazu z nosa. Próbka następnie poddawana jest procesowi amplifikacji, czyli namnożeniu dostatecznej ilości materiału genetycznego, aby móc zidentyfikować infekcję wirusową.

  • Test antygenowy

Wirus może znajdować się również na komórkach nabłonkowych dróg oddechowych. Wymaz na podstawie którego będzie się identyfikować cząsteczki białek budujących wirusa pobierany jest z nosogardła.

  • Test immunologiczny

Polega na identyfikacji obecności przeciwciał wytworzonych w organizmie w czasie zakażenia wirusem covid-19. Przeciwciała bada się za pomocą próbki krwi. Tego typu test jest często sprzedawany w marketach.

Skuteczność testów

Testy, o ile zostały wykonane prawidłowo, dają prawie 100% pewność na wykluczenie zakażenia. Jednak przy samodzielnej interpretacji wyników należy kierować się zdrowym rozsądkiem. W przypadku testu immunologicznego wynik negatywny może oznaczać, że organizm nie wytworzył jeszcze wystarczającej ilości przeciwciał, pomimo zakażenia. Natomiast wynik pozytywny, może być skutkiem nagromadzenia się przeciwciał po szczepieniu lub być dowodem bezobjawowego przebycia choroby w przeszłości. Test genetyczny jest teoretycznie najbardziej wiarygodny, jednak materiał genetyczny wirusa można wykryć tylko, jeżeli osoba jest w trakcie przechodzenia infekcji. W momencie zwalczania wirusa przez organizm, liczba materiału genetycznego spada, co może spowodować wyniki negatywny, pomimo że organizm jest nadal zainfekowany. Ze względu na złożoność naszych systemów immunologicznych, wynik testu należy zawsze skonsultować z lekarzem lub specjalistą i w razie wątpliwości wykonać test ponownie.