Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Żylaki kończyn dolnych – jak leczyć?

Żylaki kończyn dolnych to powszechne schorzenie, które nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też potrafi obniżyć komfort życia, a nawet stanowić dla niego poważne zagrożenie. Postęp medycyny sprawia, że dostępnych jest coraz więcej sposobów, aby skutecznie i szybko poradzić sobie z żylakami, niezależnie od stanu ich zaawansowania. Z jakich metod można skorzystać i jak zapobiegać ich powstawaniu?

Żylaki kończyn dolnych – jak im zapobiegać?

Istnieje wiele sposób, które są skuteczne w zapobieganiu żylakom. Duże znaczenie mają nawet proste ćwiczenia, takie jak pływanie, spacery czy jazda na rowerze. Osoby, które zmuszone są do wielogodzinnego siedzenia powinny unikać zakładania nogi na nogę. Doskonałym pomysłem jest układanie nóg wyprostowanych w linii powyżej serca. Niemałe znaczenie w profilaktyce tego schorzenia ma również dieta. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową masę ciała, tak aby nie dopuszczać do przeciążania nóg. Należy unikać noszenia obcisłych spodni oraz butów na obcasie, które źle wpływają na przepływ krwi w żyłach. Warto natomiast nosić specjalnie uciskające rajstopy, które przywracają prawidłowe krążenie. Dyskomfortu w okolicach kończyn dolnych nie powinno się ignorować, ponieważ nie leczony może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznych powikłań.

Jakie zabiegi są skuteczne na żylaki? 

Jeżeli zdecydujemy się już na leczenie żylaków, to jednym ze sposobów w ich początkowym stadium jest skleroterapia. Sprawdzi się szczególnie w przypadku pajączków i małych żylaków. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do żyły specjalnej substancji – sklerozantu, której zadaniem jest miejscowe podrażnienie ścian naczynia. W efekcie dochodzi do ich zamknięcia i zwłóknienia. Do innych metod można zaliczyć laser frakcyjny, czyli usuwanie żylaków metodą EVLT. To stosunkowo nowy sposób, aby pozbyć się żylaków, bez wykonywania chirurgii. Lekarz po konsultacji z pacjentem wydaje zalecenie czy zabieg ten będzie odpowiedni, a następnie wprowadza do żyły cienkie włókno lasera, obkurczając żyły i zamykając ich światło.

Więcej na: terapia.lodz.pl