Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Dom i mieszkanie

Co dobrze wybiela firany?

Dekoracja okna odgrywa ogromną rolę w każdym pomieszczeniu, potrafi podkreślić jego charakter i dodać mu uroku, albo wręcz przeciwnie – sprawić, że będzie wyglądał nudnie i staromodnie. Wyjątkowo strojnym sposobem na ozdobę okien są firanki – idealnie prezentują się zwłaszcza w salonie, który jest najbardziej reprezentatywną częścią każdego domu. Co zrobić, aby firanki zawieszone samodzielnie lub w połączeniu z zasłonami podkreślały jego atrakcyjną aranżację? Przede wszystkim powinny one być śnieżnobiałe. Na nic się zdadzą nawet najbardziej wymyślne upięcia, jeżeli materiał jest zżółknięty. Przedstawiamy więc kilka skutecznych sposobów na wybielanie firan.

Jak wybielić firany – domowe sposoby

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu firanki ozdabiały wszystkie domy bez wyjątku, nic więc dziwnego, że nasze babcie znają mnóstwo sposób, aby utrzymać je w nienagannym białym odcieniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować je także dzisiaj – najczęściej są łatwe do wykonania i opierają się na powszechnie dostępnych produktów. Co więcej, metody te są ekologiczne, są w dzisiejszych czasach niezwykle cenione. Jak wybielić firanki domowymi sposobami? Możesz wykorzystać między innymi proszek do pieczenia lub sodę. W pierwszym przypadku wystarczy rozpuścić dwie garście proszku w 5 litrach wody oraz włożyć do przygotowanego roztworu firanki na przynajmniej pół godziny. Sodę możesz natomiast dodać bezpośrednio do prania. Jeszcze innym sposobem jest wymoczenie firanek w wodzie z cytryną lub kwaskiem cytrynowym.

Pamiętaj, że firanki w niebanalny sposób mogą zmienić wygląd pomieszczenia, więc przy wybielaniu skorzystaj z okazji by zmienić coś w aranżacji, korzystając z inspiracji tapet na naszej stronie.

Pranie firanek – co musisz wiedzieć?

Większość rodzajów firanek możesz prać bezpośrednio w pralce – warto wtedy ustawić program ręczny oraz zrezygnować z intensywnego wirowania. Jeżeli Twoje firanki są wykonane z tiulu lepiej uprać je ręcznie w misce z ciepłą wodą. Do prania firanek należy wykorzystać proszki przeznaczone do bieli, które mają właściwości wybielające. Należy jednak pamiętać, aby nie wrzucać je do pralki z innymi ubraniami, ponieważ mogą je zafarbować. Temperatura wody powinna wynosić około 30 – 40 stopni C.