Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Wystrój wnętrz

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Miniaturowe drzewka Bonsai podbijają serca naszych rodaków. Stają się niezwykle modne w naszym kraju, podobnie jak inne wschodnie elementy, na przykład dania, ubrania, muzyka czy filozofia. Jeżeli chcesz stać się posiadaczem tak oryginalnego drzewka musisz dowiedzieć się nieco o jego pielęgnacji, która jest bardzo ważną częścią uprawy Bonsai – pozwala osiągnąć pożądane efekty, które zadziwiają innych.

Pielęgnacja Bonsai – co warto o niej wiedzieć?

Pielęgnacja jest istotną częścią uprawy Bonsai – tuż obok podcinania i drutowania. Na samym początku warto pamiętać, że każdy gatunek drzewa ma swoje indywidualne upodobania i wymagania. Warto więc upewnić się, jakie są potrzeby Twojej rośliny. Niezbędnym elementem pielęgnacji jest podlewanie – uzależnione jest ono od gatunku drzewa, wielkości doniczki, podłoża oraz warunków klimatycznych. Należy jednak unikać nadmiernego podlewania, które prowadzi do gnicia korzeni – uważa się, że jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci rośliny. Jednak z drugiej strony płaska doniczka sprawia, że podłoże szybko wysycha. Najważniejsze jest więc częste sprawdzenie wilgotności podłoża, natomiast przed kolejnym podlewaniem najlepiej sprawdzić, czy wchłonęło ono już wodę. Istotne jest także regularne przesadzanie rośliny, tak aby jej korzenie nie zrosły się z doniczką, co utrudniłoby magazynowanie i pobieranie wody. Można to robić nawet co dwa lata, co pomoże utrzymać bonsai w dobrej kondycji.

Odpowiednia pielęgnacja Bonsai

Oprócz podlewania warto dbać o nawożenie rośliny. Drzewka formowane rośną w małych i płaskich doniczkach, co sprawia, że może brakować mu odpowiednich ilości składników odżywczych. Regularne dostarczenie drzewku niezbędnych substancji jest więc kluczowe, aby cieszyło się dobrym zdrowiem i wyglądem. To jak powinno wyglądać nawożenie rośliny zależy głównie od gatunku drzewa. Zazwyczaj rodzaj nawozu – między innymi to, czy jest stały, czy płynny nie ma aż tak dużego znaczenia. Aby drzewko było w dobrej kondycji nie należy umieszczać roślin przeznaczonych do uprawy wewnątrz na dworze.