Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Wyposażenie wnętrz

Klimatyzacja – czy jest zdrowa?

Klimatyzacja jest już niemal standardem w polskich biurach. Staje się też coraz popularniejszym wyposażeniem domów i mieszkań prywatnych. Wpływ na to ma zarówno łatwiejszy dostęp do tego typu urządzeń w naszym kraju, jak i fakt, że oferowane są w przystępnych cenach. Nierzadko wystarczy już kilkaset złotych, aby cieszyć się upragnionym chłodem w domowym zaciszu. I chociaż klimatyzacja podnosi komfort życia – utrzymując optymalną temperaturę w pomieszczeniu, a nawet dbając o odpowiednią wilgotność powietrza – to i potrafi być źródłem chorób i problemów ze zdrowiem. Co warto wiedzieć, o tym urządzeniu, zanim zdecydujemy się na jego zakup?

Klimatyzacja – czy jest zdrowa?

Czy klimatyzacja ma w ogóle jakiś wpływ na zdrowie człowieka? Otóż okazuje się, że tak – i to głównie pozytywny. Wbrew krążącym opiniom istnieje wiele korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie tego urządzenia w domu. Przede wszystkim komfort termiczny. Organizm każdego człowieka źle reaguje zarówno na bardzo niskie, jak i wysokie temperatury. Najlepiej czujemy się w pomieszczeniach, w których panuje 22-23 stopnie oraz wilgotność powietrza 40-60%. Możemy wtedy się zrelaksować i efektywnie pracować oraz wypoczywać. Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu podnosi nasze samopoczucie oraz pozwala na regeneracyjny sen. Jest to wskazane szczególnie w przypadku osób starszych, dla których upały potrafią być niebezpieczne. Co więcej, jeżeli klimatyzacja zintegrowana jest z wentylacją, zapewnia stały dopływ powietrza – w tym tlenu, który poprawia funkcjonowanie naszego mózgu. Nowoczesne klimatyzacje wyposażone są w wiele praktycznych funkcji – potrafią oczyszczać powietrze z kurzu, roztoczy, dymu czy pleśni oraz utrzymywać jego odpowiednią wilgotność.

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego jest konieczne?

Posiadanie klimatyzacji w biurze lub w domu potrafi przynieść wiele korzyści – dzieje się tak jednak tylko wtedy, jeżeli jest poprawnie zainstalowana oraz eksploatowana. Ten ostatni czynnik obejmuje głównie jej regularne serwisowanie. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ nieczyszczona klimatyzacja jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi grzybów i pleśni. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na astmę oraz alergików. Infekcje grzybicze są najpoważniejszymi zagrożeniami, wynikającymi z zaniedbań w regularnym serwisowaniu klimatyzacji. Aby temu zapobiegać, wystarczy wymieniać znajdujące się w niej filtry oraz czyścić ją preparatami grzybobójczymi. Nie musimy zajmować się tym osobiście, zazwyczaj firma, która zajmuje się instalacją urządzenia, może przeprowadzać jego okresową konserwację.