Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Dom i mieszkanie

Wybór pompy ciepła do ogrzewania domu – to się opłaca

Wybór źródła ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu. Należy ją podjąć stosunkowo wcześnie – jeszcze na etapie przygotowywania projektu, co pozwoli uniknąć kosztownych remontów, na przykład przeróbki komina lub usunięcia go, jeżeli już został wybudowany. Decyzje odnośnie ogrzewania budynku ciągną za sobą liczne konsekwencje – jeżeli decydujemy się na ogrzewanie pelletem musimy zainwestować w dużą kotłownię, natomiast w przypadku ogrzewania elektrycznego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przed startami ciepła. Jak widać, należy wziąć pod uwagę wiele czynników zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie. Co warto wiedzieć o pompach ciepła do ogrzewania domu?

Pompa ciepła do ogrzewania domu

Pompy ciepła są coraz chętniej wykorzystywane w celu ogrzewania domu – na przykład w domach i mieszkaniach, które nie mają do dostępu do gazu, a ich właściciele szukają wygodne i komfortowego rozwiązania. Jak działa pompa ciepła Łódź, która może służyć do ogrzewania budynku? Ciepło uzyskiwane jest z powietrza lub z gruntu, a następnie dostarczane do budynku. Co ciekawe, urządzenia te doskonale radzą sobie nawet, jeżeli na temperatury za oknem spadają poniżej zera, chociaż ich skuteczność wtedy maleje.

Wymienić można kilka rodzajów pomp ciepła – jednymi z najczęściej wybieranych są modele działająca na zasadzie powietrza-woda. Ich praca jest możliwa dzięki temu, że wewnątrz mieszkania panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz. Czynnik chłodniczy, który znajduje się w parowniku ulega nagrzaniu i przejmuje ciepło, a jego temperatura rośnie. Im cieplej jest na dworze, tym rośnie ona szybciej. Następnie zaczyna parować i staje się cieplejszy, zostaje sprężony w sprężarce oraz trafia do skraplacza, a kolejno następuje jego rozprężenie w zaworze rozprężnym.

Gruntowa pompa do ogrzewania – co warto o niej wiedzieć?

Innym rodzajem jest gruntowa pompa ciepła – działa ona na podobnych zasadach, z tą różnicą, że czynnik chłodniczy ogrzewany jest za pomocą ciepła, które znajduje się w gruncie. Rozwiązanie to wymaga jednak wkopania się w ziemię, a następnie ułożenia rur, które będą odbierać ciepło. Jeżeli dysponujemy dużą działką możemy zdecydować się na kolektor poziomy lub gruntowy, którego układa się w poziomie na pożądanej głębokości. Duże znaczenie ma tutaj prawidłowe przeprowadzenie tego procesu, które może zadecydować o skuteczności całej instalacji. Przy mniejszych przestrzeniach poleca się nieco droższe rozwiązania, czyli kolektor pionowy. W tym systemie rury położone są pionowo i dość głęboko wpuszczone w głąb ziemi.