Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Gdzie szukać i jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Osiągnięcie sukcesu w terapii, a tym samym poprawa jakości życia w dużej mierze zależy od dobrego psychoterapeuty. Liczą się nie tylko umiejętności specjalisty, wiedza merytoryczna i doświadczenie, ale też to, jak czujemy się w jego towarzystwie. Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Podstawowe wymagania

Na samym początku poszukiwań warto wziąć pod uwagę to, czy specjalista spełnia podstawowe wymogi formalne. Zalicza się nich wykształcenie – niezbędne są ukończone studia magisterskie oraz 3 lub 4-letni kurs psychoterapii. Następnie powinno się sprawdzić, jakie certyfikaty posiada specjalista – może to być certyfikat superwizora psychoterapii lub certyfikat psychoterapeuty. Pożądana jest przynależność do instytucji zrzeszającej psychoterapeutów oraz stałe doskonalenie zawodowe. Dobry specjalista poddaje swoją pracę superwizji innego doświadczonego lekarza.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry psychoterapeuta?

Przede wszystkim należy znaleźć osobę, która wzbudzi nasze zaufanie oraz potrafi zadbać o swobodną atmosferę. Jeżeli podczas pierwszej wizyty nie czujemy się dobrze w towarzystwie danego specjalisty, nie musimy czuć się zobowiązani do kontynuowania spotkań – dużo lepszym rozwiązaniem jest poszukanie innego psychoterapeuty. Na jakie cechy warto zwrócić szczególną uwagę? Psychoterapia indywidualna to bardzo delikatna dziedzina medycyny i prowadzącą terapię osoba musi być życzliwa i empatyczna. W żadnej sytuacji nie powinna oceniać ani osądzać, a tym samym udzielać konkretnych wskazówek. Specjalista tak powinien kierować rozmową, aby klient sam odnalazł źródło swoich problemów oraz nauczył się z nim żyć lub je rozwiązywać. U psychoterapeutów liczy się także dostępność, otwartość umysłu oraz umiejętność dobrej komunikacji. Gdzie szukać odpowiedniego psychoterapeutę? Zarekomendować specjalistę można nam inny lekarz. Czasami osoba z polecenia naszych znajomych może okazać się odpowiednia również dla nas. Zawsze jednak warto sprawdzić opinie na temat danego specjalisty, których nie brakuje w internecie.