Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Wyposażenie wnętrz

Łóżko kontra kanapa

Czy lepiej spać na kanapie? A może zdecydować się na zakup łóżka? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Na co warto się zdecydować? Sprawdź nasze porównanie łóżko kontra kanapa!

Na komfort snu składa się wiele czynników. Najważniejszy z nich to odpowiedni materac, który powinien uwzględniać indywidualne wymagania swojego użytkownika, aby zapewnić mu maksymalny komfort snu. Czy zatem lepiej nadal korzystać z rozkładanej kanapy? A może zainwestować w łóżko z materacem lateksowym czy kokosowym?

Spanie na kanapie

W wielu polskich domach nadal śpi się na rozkładanych kanapach. Nie zawsze jest to także kwestią braku wystarczającej przestrzeni. Kanapy wybierane są także do sypialni, czyli używane są nie tylko w małych kawalerkach, w których nie ma miejsca na łóżko.

Na kanapie można się wysypiać, lecz większość kanap dostępnych w sprzedaży nie zapewnia wystarczająco dobrego podparcia dla całego ciała, by czuć się komfortowo. Posiadają zwykle sprężyny bonellowe oraz pianki tapicerskie, które nie mają dobrej elastyczności punktowej. W efekcie mogą pojawiać się bóle kręgosłupa, mięśni. Dodatkowo, sen na kanapie nie jest higieniczny, ponieważ najczęściej nie ma możliwości wyprania jej pokrycia.

Główną zaletą spania na kanapie jest zatem możliwość korzystania z niej zarówno jako łóżko, jak i mebel wypoczynkowy, co oszczędza miejsce w salonie. Niestety, kanapa zwykle nie może zastąpić łóżka, więc sen na niej może powodować dyskomfort.

Spanie na łóżku

Spanie na łóżku może być związane z wyższym kosztem – to kupno łóżka oraz materaca, ale za to taki wydatek odwdzięczy się na pewno większym komfortem snu.

Własne łóżko będzie niezbędne dla osób, które odczuwają dolegliwości ze strony pleców – bóle kręgosłupa, nadmiernie napięte mięśnie. Zastosowanie dobrej jakości materaca może zredukować te objawy i zapewnić pełen komfort snu przez całą noc.

Wskazówka!

W przypadku, gdy obecnie zakup łóżka nie wchodzi w grę, alternatywna propozycja to zakup top materaca, czyli materaca nawierzchniowego. To rodzaj cienkiego, piankowego materaca, który umieszczany jest na obecnie używanym łóżku, kanapie. Poprawia wygodę i higienę snu.