Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Dekoracje

Drewno, metal czy tworzywo – jaki materiał jest najlepszy na ramkę na zdjęcia?

W sklepach możemy znaleźć szeroką gamę różnych ramek przeznaczanych na zdjęcia. Wykonuje się je z trzech głównych materiałów, a mianowicie z drewna naturalnego, z metalu albo z tworzywa sztucznego. Na co warto się zdecydować?

Ramki drewniane

To ramki najczęściej spotykane, które są dostępne obecnie w różnych formatach oraz kształtach do wyboru. Najczęściej jednak są to ramki prostokątne, które przeznaczone są na jedno albo na kilka zdjęć, tworząc gotową kompozycję.

Jeśli chodzi o zalety, ramki drewniane do zdjęć przede wszystkim są bardzo estetyczne, ponieważ drewno samo w sobie jest urocze i eleganckie. Może być też wykańczane na wiele sposobów, na przykład możemy kupić ramki z drewna litego, ale też z drewna lakierowanego, malowanego, rzeźbionego, więc można dopasować je do różnych stylów aranżacji wnętrza.

Minusem ramek drewnianych jest ich podatność na zbyt niską lub wysoką wilgotność – ramka może wtedy rozsychać się lub zacząć pleśnieć. Także drewno może zmieniać barwę pod wpływem promieniowania słonecznego.

Ramki metalowe

Druga popularna grupa to ramki metalowe, które najczęściej wykonane są z lekkiego aluminium malowanego na różne kolory, ale spotkamy się też z bardziej dekoracyjnymi ramkami z metalu kutego.

Ramki metalowe są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym na wilgoć. Są też bardzo wytrzymałe oraz trwałe, więc mogą służyć na długie lata.

Pod względem swojego wyglądu są jednak na ogół dość proste, więc pasują głównie do nowoczesnych aranżacji. Gdy chcemy wybrać ramkę metalową do wnętrza o tradycyjnym stylu, poszukajmy tej z metalu kutego, dekoracyjnie wyginanego.

Ramki z tworzywa sztucznego

Są najtańsze i możemy znaleźć je w wielu różnych wzorach do wyboru. Mogą być proste, ale także bogato zdobione, na przykład mogą przypominać strojne ramy sprzed wieków.

Ramki wykonane z tworzyw są także lekkie i wytrzymałe, a także odporne na czynniki zewnętrzne. Nie każdemu jednak odpowiada ich sztuczny wygląd, dlatego najczęściej wybierane są do wnętrz nowoczesnych, do pokojów dziecięcych.