Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Uroda

Grzebienie do pielęgnacji włosów – jaki wybrać?

Grzebień do pielęgnacji włosów to podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w łazience każdej osoby, nie tylko u profesjonalnych fryzjerów. Istnieje wiele modeli grzebieni o różnych kształtach, wielkościach, rozstawach ząbków i wykonaniu, co wpływa na ich przeznaczenie. W codziennej pielęgnacji włosów zazwyczaj używa się uniwersalnego grzebienia, ale w salonie fryzjerskim dostępnych jest wiele różnych typów. Poznaj ich rodzaje i dowiedz się, jaki grzebień należy stosować w danej sytuacji.

Najpopularniejsze rodzaje grzebieni

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów grzebienie, które wykonane są z różnych materiałów, między innymi z plastiku, drewna, kauczuku wulkanizowanego czy karbonu. Najczęściej wybierane są grzebienie plastikowe, które są tanie, ale mniej trwałe i mogą uszkadzać włosy, zwłaszcza jeśli są nierównomiernie wykonane. Alternatywą są grzebienie z tworzywa sztucznego, które delikatnie rozczesują włosy, ale mogą je elektryzować. Dla włosów skłonnych do puszenia lepiej stosować grzebienie z naturalnego tworzywa, np. kauczuku wulkanizowanego lub karbonu. Drewniane grzebienie do włosów są bardzo trwałe i delikatne dla włosów, a grzebienie stalowe są odporne na uszkodzenia – chętnie posługuje się nimi barbre. Obok uniwersalnych modeli, istnieją również grzebienie specjalistyczne, dostosowane do konkretnych zadań. Do strzyżenia wymagającego precyzji potrzebny jest grzebień o wąskim rozstawie ząbków. Grzebień do tapirowania charakteryzuje się ząbkami o różnej długości. Podczas koloryzacji z kolei warto skorzystać z grzebienia wykonanego z łatwych do czyszczenia materiałów, które nie reagują z farbami i pozwalają na dokładne nakładanie i rozprowadzanie farby na włosach.

Jak dobrać idealny grzebień?

Wbrew pozorom to nie wszystko jedno, jaki grzebień stosujesz. Dzięki odpowiedniemu doborowi tego elementu, możesz z łatwością pielęgnować i stylizować włosy oraz osiągnąć lepsze rezultaty. Do kręconych, grubych lub mocno splątanych kosmyków najlepiej użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami, co zapewni lepszą stylizację. Wąsko rozstawione ząbki są dobrym wyborem do przeczesywania i stylizacji fryzur. Przystosowanie grzebienia do włosów zależy też od ich kondycji, długości i rodzaju. Coraz więcej osób w ostatnim czasie – również fryzjerów dochodzi do wniosku, że godne uwagi są drewniane grzebienie, które są delikatne dla skóry i nie powodują elektryzowania się włosów.