Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Uroda Zdrowie

Pofałdowane paznokcie mogą oznaczać choroby tarczycy

Zdrowa płytka paznokcia charakteryzuje się jednolitym kolorem oraz równą i gładką powierzchnią. Niestety, niekiedy pojawiają się na niej niepokojące zmiany lub zmienia ona swój kształt. Stanu takiego nie powinno się ignorować, ponieważ może on świadczyć o rozwoju niektórych chorób lub innych zaburzeniach w organizmie. Dosyć często występującą problemem są pofałdowane paznokcie. Dowiedz się, co może to oznaczać.

Pofałdowane paznokcie – o czym świadczą?

Paznokcie każdego człowieka składają się w 95% z keratyny oraz w pozostałych z wody, wapnia i lipidów. Zbudowane są z kilku warstw, a każda z nich pełni swoją funkcję. Wygląd płytki paznokcia świadczy o stanie zdrowia i może dostarczać wiele cennych informacji diagnostycznych. Właśnie dlatego pojawienie się niepokojących zmian w tym obszarze warto skonsultować z dermatologiem. Analiza faktury, kształtu i zmian na płytce paznokcia pozwala na postawienie skutecznej diagnozy i znalezienie skutecznego sposobu, aby poprawić stan zdrowia. Pofalowane paznokcie mogą mieć wiele przyczyn – potrafią być wynikiem niedoboru minerałów i witamin, chorób paznokci albo urazów mechanicznych. Jeżeli zmiany są poprzeczne, bywają nazywane liniami Beau i mogą towarzyszyć chorobom serca, cukrzycy lub niedoborom pokarmowym. Najczęściej obserwowane są na paznokciach kciuka lub dużego palca u stopy. Często przyczyną takiego stanu są także choroby paznokcia, na przykład grzybica lub łuszczyca.

Pofałdowane paznokcie a choroby tarczycy

Pofałdowana płyta paznokcia to nierzadko symptom problemów z tarczycą. Organ ten wpływa na szereg procesów w organizmie, a jego nieprawidłowe funkcjonowanie przekłada się na stan paznokci. Falista płytka bywa objawem nadczynności tarczycy. Jeżeli jednak dodatkowo paznokcie stają się matowe, kruche i mają skłonności do rozdwajania się, może to świadczyć o niedoborze hormonów, czyli niedoczynności tarczycy. W takiej sytuacji warto zrobić sobie podstawowe badania krwi, obejmujące takie parametry takie jak TSH, FT3 oraz FT4. W przebiegu chorób tarczycy niekiedy dochodzi nawet do bezbolesnego oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska – stan taki nazywany jest onycholizą i najczęściej pojawia się na czwartym i piątym palcu. U osób, które cierpią na nierównowagę hormonów, tarczycy paznokcie stają się kruche i mają tendencję do rozdwajania się. Często po podjęciu leczenia i unormowaniu hormonów, stan paznokci się poprawia – wiąże się to jednak z czasem, ponieważ paznokcie rosną około 1 mm tygodniowo.