Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu – jak wpływa na zdrowie?

Podczas codziennego życia ludzie zapominają, jak ważne jest wychodzenie na zewnątrz. Ciągłe siedzenie w domu na dłuższą metę jest bardzo szkodliwe nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Najczęściej ludzie wychodzą rano, wsiadają do samochodu i jadą do następnego budynku do pracy. Przez to prawie w ogóle nie bywają na świeżym powietrzu. Jest to nawyk, który warto zmienić.

Czy przebywanie na powietrzu ma wpływ na psychikę człowieka?

Najważniejszą kwestią w tej sprawie jest odpowiednie natlenienie organizmu. Dlatego właśnie w szkołach jest obowiązek regularnego wietrzenia sal lekcyjnych. Oczywiście wietrzenie nie zastąpi spędzania czasu na świeżym powietrzu. Płuca pozyskają świeży tlen i rozprowadzą po całym organizmie. Jest też bardzo istotny aspekt psychiczny. Przebywanie na zewnątrz, poza domem, pomaga zebrać myśli, zrelaksować się i zresetować mózg. Dostarczamy sobie w ten sposób nowe bodźce, które wyrywają nas z codziennej rutyny. Pomaga to nie zwariować i zachować dobry i pogodny nastrój.

Czy przebywanie na powietrzu w zimne dni też ma dobry wpływ na ludzki organizm?

W pewnym momencie roku nadchodzi przez wielu ludzi nie lubiana pora – zima. Większość osób zostaje wtedy w domach i wychodzą tylko wtedy, kiedy jest to niezbędna potrzeba. Oczywiście wychodzenie na zewnątrz jest bardzo ważne, ale czy na pewno powinno się też to praktykować również w zimie? Oczywiście, że tak. Prostym przykładem są posiadacze psów, którzy chcąc nie chcąc muszą regularnie wychodzić na spacery ze swoim pupilem. Są oni częściej zdrowi, ponieważ mają lepszą odporność. Nabywają ją poprzez przebywanie na zewnątrz podczas niskich temperatur. Czują się też zdecydowanie lepiej niż osoby nie wystawiające nosa poza własne mieszkanie.