Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Wystrój wnętrz

Jak prać dywan sznurkowy?

Dywany sznurkowe, zwane też dywanami tkanymi, są niezwykle popularne i można spotkać je praktycznie w każdym domu. Dywany sznurkowe oprócz tego, że chronią podłogę przed uszkodzeniami, zapewniają termoizolację i wyciszają pomieszczenie, cechuje łatwe utrzymanie w czystości. Do utrzymania atrakcyjnego wyglądu dywanu potrzebny jest minimalny nakład pracy i proste czynności pielęgnacyjne – w struktury ciasno tkanej na płasko przędzy polipropylenowej, wełny lub ich mieszanki strukturach nie rozwijają się bakterie, roztocza ani sierść zwierząt (polecane alergikom i dzieciom), nie wnika kurz, brud ani zanieczyszczenia. Z tego tytułu dywany sznurkowe bardzo chętnie pokrywają podłogi nie tylko w salonach, sypialniach czy w pokojach dziecięcych, ale także w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach (korytarze, łazienki, kuchnie, tarasy).

Jak zadbać o dywan sznurkowy?

Regularne odkurzanie – użycie zwykłego odkurzacza pozwala pozbyć się z powierzchni dywanu większości zanieczyszczeń stałych. By nie uszkodzić splotów, szczotkę należy prowadzić zgodnie z kierunkiem tkania. Dywany sznurkowe o mniejszych rozmiarach można poddać trzepaniu.

Usuwanie plam – dzięki płaskiemu i ciasnemu splotowi, zabrudzenia płynne nie wnikają wgłąb struktury tkaniny. Jeśli doszło do rozlania płynu, w pierwszej kolejności należy zebrać za pomocą ścierki lub ręcznika jego nadmiar, a następnie przetrzeć plamę gąbką lub ścierką namoczoną wodą z szarym mydłem lub innym łagodnym detergentem.

Pranie dywanu sznurkowego

Dywan sznurkowy można wyprać. Dywany o mniejszych rozmiarach odzyskają świeży wygląd dzięki praniu w pralce (temperatura max 40 stopni Celsjusza, nie wirować), zaś dywany o większych rozmiarach można wyprać ręcznie (używając gąbki, szczotki i wody zmieszanej z szarym mydłem lub mieszanką octu i sodu), na sucho (z wykorzystaniem sody oczyszczonej lub innych preparatów przeznaczonych do prania dywanów bez użycia wody) lub z wykorzystaniem odkurzacza piorącego. Można też skorzystać z fachowej usługi pranie dywanów Łódź i mieć pewność, że dywan będzie wyglądał jak nowy.

Dywany sznurkowe, uwielbiane zarówno przez wielbicieli minimalizmu jak i oryginalnego wzornictwa, to dywany o których atrakcyjny wygląd łatwo zadbać. Pozbawiona runa i pętelek powierzchnia przez długie lata będzie wyglądała jak nowa jeśli tylko będzie regularnie czyszczona ze stałych zanieczyszczeń, plam i zabrudzeń. Po praniu na mokro warto zadbać o odpowiednie wysuszenie dywanu – proces schnięcia powinien odbywać się na płaskiej powierzchni, gdzie panuje dobra wentylacja i odpowiednie nasłonecznienie- suszenie na wisząco może spowodować trwałe odkształcenie tkaniny.