Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Czasem przejście na dietę nie jest wolnym wyborem. Bywa, niestety, coraz częściej, że do ograniczeń w jadłospisie skłania choroba. Choroby cywilizacyjne, cukrzyca (zwłaszcza cukrzyca typu 2), nietolerancja glukozy, hipertriglicerydemia, hiperlipidemia mieszana, insulinoodporność zmuszają osoby, które na nie zapadły do zmiany nawyków żywieniowych. Z ich diety powinny zniknąć przede wszystkim: słodycze i inne produkty cukiernicze, wyroby z białej mąki (chleb pszenny), biały ryż, makaron pszenny, słodzone napoje, gotowe płatki śniadaniowe, kasza manna, i wszystkie inne produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Jak działa dieta o niskim indeksie glikemicznym?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym zawiera produkty, które nie powodują gwałtownych zmian stężenia glukozy w surowicy krwi. Odpowiednio dobrane, przygotowane i spożywane w regularnych odstępach czasu posiłki pomagają hamować zachcianki na słodycze, przekąski, dodają energii, zmniejszają ospałość po spożyciu posiłku, pomagają zwiększyć koncentrację i korzystnie wpływają na samopoczucie.

Co powinna zawierać dieta o niskim indeksie glikemicznym?

W diecie powinny się znaleźć produkty:

  • przygotowywane na parze,
  • nierozgotowane, najlepiej średnio twarde,
  • pełnoziarniste,
  • przetworzone w minimalnym stopniu,
  • zawierające roślinne białko,
  • pozbawione cukru.

Czy dietę o niskim IG łatwo zastosować? Czy dieta IG jest skuteczna?

Podobnie jak w przypadku innych diet skuteczność tej diety zależy od przestrzegania zasad. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest i czasochłonne i pracochłonne, a poza tym wymaga uzupełnienia wiedzy w zakresie produktów, które powodują duże wahania stężenia glukozy we krwi. Można sobie w dużej mierze ułatwić życie i zaoszczędzić czas, decydując się na korzystanie z usług firmy cateringowej.

Dieta pudełkowa Niski IG

Wiele firm cateringowych wychodzi na przeciw potrzebom osób, które poszukują gotowych posiłków przygotowanych dostosowanych do wymagań zdrowotnych. Dieta pudełkowa Niski IG w ofercie dostawców jedzenia do domu, to dieta przeważnie przygotowana przez wykwalifikowanych dietetyków, którzy zadbali o to, by w posiłkach znalazły się świeże, zdrowe, nieprzetworzone produkty z niską zawartością cukrów. Ogromną zaletą dań w pudełkach jest również smak – dania pięknie wyglądają, i pysznie smakują, o czym świadczą liczne pozytywne opinie klientów.