Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Społeczeństwo

Jak posiadanie psa wpływa na zdrowie?

W jaki sposób posiadanie psa motywuje do codziennego życia?

Kiedy w domu pojawia się pies, całe życia wywraca się do góry nogami. Całe to zamieszanie wokół pupila zmusza do wykonywania szeregu obowiązków. Bardzo ważna jest przy tym systematyczność, ponieważ nie można zapomnieć o spacerze lub nakarmieniu zwierzaka.

Po jakimś czasie kształtuje się pewna rutyna związana z opieką nad psem. Bardzo często ludziom brakuje motywacji po porannego wstawania lub ruszenia się w trakcie dnia. Posiadacze czworonogów wręcz są do tego zmuszeni, bo są za pupila odpowiedzialni. Jest to bardzo dobry pomysł na wsparcie osoby z depresją, która takiej motywacji często potrzebuje. Posiadanie psa wiąże się też z różnymi kosztami, więc może to zachęcić do oszczędzania pieniędzy.

Jak posiadanie psa może poprawić sprawność fizyczną?

Sprawność fizyczna wymaga sportowej aktywności. Wiele osób ma odpowiednie ku temu warunki, ale z nich nie korzysta. Jest to bardzo ważne dla zdrowia. Bodźcem, który może skłonić do rozpoczęcia sportowego, aktywnego życia może być pies. Bardzo popularne jest zwyczajne, codzienne bieganie ze swoim czworonogiem. Chyba każdy człowiek widział kiedyś porannych biegaczy ze smyczą zapiętą w pasie i psem przy nodze. Jeśli taka aktywność wydaje się zbyt prosta i nudna, można spróbować psich sportów. Jak powszechnie wiadomo, jest bardzo dużo ciekawych możliwości w tej kategorii. Najbardziej angażujące są rzuty frisbee i agility, które polega na przechodzeniu torów przeszkód. Mimo, że to psiak pokonuje tor, jego właściciel musi biec obok i wskazywać kolejne przeszkody.

Jaki bezpośredni wpływ na człowieka ma pies w domu?

Pies może być przewodnikiem osoby niewidomej i pomagać jej w codziennym poruszaniu się. Niektóre czworonogi są szkolone, aby podawały przedmioty. Pomagają w tej sposób osobom niepełnosprawnym. Nie są to jednak jedyne sposoby pomocy takiego zwierzaka. Jego obecność obok właściciela jest ogromnym wsparciem psychicznym. Nie dość, że dotrzymuje towarzystwa, to można go pogłaskać i przytulić – należy oczywiście pamiętać, że to nie zabawka. Psi optymizm może być zaraźliwy, co zawsze ma wpływ na to, czy dzień jest udany. Mimo, że posiadanie psa to trudny obowiązek, bardzo dobrze to wpływa na zdrowie fizyczne  i psychiczne człowieka i jego codzienne funkcjonowanie.