Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Finanse

Jak odpowiednio dobrać konto bankowe do swoich potrzeb?

W dzisiejszych czasach już niemal każdy ma konto w banku – bez niego niemożliwe byłoby pobieranie wynagrodzenia, płacenie rachunków czy robienie zakupów przez Internet. Jeżeli dopiero jesteś na etapie szukania odpowiedniego banku, w którym będziesz mógł je założyć, z pewnością w Twojej głowie pojawia się wiele pytań. Być może nawet wypytujesz o to członków rodziny lub kolegów. Przedstawiamy więc kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając najlepsze konto bankowe.

Najlepsze konto bankowe – od czego zacząć?

Chociaż istnieje mnóstwo różnych banków, żaden nie oferuje idealnego konta bankowego, które oferowałoby każdemu wszystko, czego sobie życzy. Prawda jest taka, że trzeba dobrze przemyśleć swoje potrzeby oraz skupić się na tym, co jest dla nas najważniejsze. Na początek warto zastanowić się nad obowiązkami. Co prawda niby wszystkie konta bankowe są darmowe, jednak w niektórych sytuacjach możemy się naprawdę zdziwić, ponieważ będzie ono darmowe, jeżeli spełnimy konkretne obowiązki. Mogą on dotyczyć na przykład określonej kwoty wpłat na konto czy wykonanych transakcji. Aby mieć pewność, że bank nie będzie pobierał żadnych opłat, warto starannie przejrzeć umowę przed podpisaniem jej, a zwłaszcza tabelę opłat i prowizji.  Niektóre banki mogą też proponować różnego rodzaju usługi związane z prowadzeniem i założeniem konta – takie jak moneyback czy możliwość wypłaty pieniędzy w sklepowej kasie. Nierzadko są to też płatne lub darmowe ubezpieczenia domu, sprzętu RTV/AGD czy samochodu. Jeżeli nie jesteś pewny, na jakie konto się zdecydować, tego rodzaju dodatki mogą Ci ułatwić decyzję.

Jak wybrać konto w banku?

Wybierając konto w banku warto zwrócić uwagę na ofertę dotyczącą nie tylko samego rachunku, ale też innych produktów finansowych. Chodzi tu między innymi o oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych – nierzadko dla nowych klientów w tej kwestii proponowane są lepsze warunki. Kolejnym ważnym szczegółem są darmowe przelewy i smsy – wbrew pozorom nie jest to standard. Warto upewnić się zwłaszcza, jakie opłaty są pobierane w przypadku przelewów natychmiastowych, ponieważ być może kiedyś będziemy chcieli z nich skorzystać. Zazwyczaj darmowe są też usługi takie jak polecenie zapłaty oraz ustawienie przelewu stałego. Ważną kwestią jest również karta płatnicza – warto zastanowić się nad tym, jak często będziemy z niech korzystać za granicą. Jeżeli planujemy częste wyjazdy, być może lepszym wyborem będzie wybór karty wielowalutowej takiej jak Revolut, która pozwoli uniknąć niekorzystnego przewalutowania.