Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Ogród

Trawnik z siewu czy z rolki?

Gęsty oraz intensywnie zielony trawnik to jedna z największych ozdób ogrodu. Nie tylko stanowi dekoracje, ale też wpływa na komfort domowników – nie ma nic przyjemniejszego niż spacerowanie lub bieganie po gęstej murawie niczym wysokiej jakości dywan. Uzyskanie takiego trawnika stanowi jednak nie lada wyzwanie – wymaga on między innymi regularnej i umiejętnej pielęgnacji. Na samym początku warto jednak zastanowić się, na jaki rodzaj murawy postawić – tradycyjny wysiewany, a może ten z rolki?

Trawnik z siewu – co warto o nim wiedzieć?

Trawnik z siewu to najbardziej tradycyjny sposób na wprowadzenie do swojej ogrodu murawy. Sprawdza się szczególnie przy dużych przestrzeniach – jeżeli więc, Twoje podwórko jest obszernym terem, najlepszym rozwiązaniem będzie wysiew nasion, co wyniesie Cię o wiele taniej niż darń w rolce. Przestrzeń pod wysiew trawnika musi jednak być odpowiednio przygotowana – podłoże należy oczyścić, przekopać oraz wyrównać. To dosyć pracochłonny proces, który musi być wykonany niezależnie od rodzaju trawnika. Największą wadą tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na efekty. Trawa najczęściej kiełkuje do 2 tygodni. Następnie konieczny jest czas na jej zagęszczenie się, rozwój i wykształcenie się, co zajmuje kilka kolejnych miesięcy. Najczęściej piękną murawą możemy cieszyć się dopiero w kolejnym sezonie. Najlepszym okresem na zakładanie trawnika z siewu jest wiosna – najbardziej maj oraz jesień, szczególnie sierpień lub wrzesień. Po świeżo zasianym trawniku nie można chodzić.

Trawnik z rolki – wady i zalety

Trawnik z rolki to droższe rozwiązanie, które jednak zapewnia natychmiastowe efekty. Także wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Rozwiązanie to jest polecane na mniejszych przestrzeniach. Najbardziej sprawdzi się na zboczach lub nachylonych terenach, ponieważ w takich miejscach nasiona mogą spływać wraz z deszczem po siewie. Trawniki z rolki potrzebują dobrego nasłonecznienia, ponieważ są hodowane w wilgotnym i słonecznym środowisku. Zdecydowanie się na taki rodzaj murawy w mało naświetlonym miejscu może być ryzykowne, nie nadając pożądanych efektów. Kolejną zaletą murawy z rolki jest nieco łatwiejsza pielęgnacja – przytłumia ona chwasty, dzięki czemu nie mogą się rozwijać.