Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Uroda Zdrowie

7 zasad, które pomogą ci dbać o zdrowie

Świadome społeczeństwo pragnie dbać o zdrowie własne oraz swoich bliskich. Wiele osób wie, że zdrowe nawyki są kluczem do doskonałego samopoczucia i sukcesu w życiu towarzyskim oraz zawodowym. Jakich uniwersalnych zasad warto się trzymać, aby zadbać o zdrowie całej rodziny? Oto 7 przykładów:

  • Wartościowe śniadania – od lat wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w całym dniu. Konkretna porcja cennych składników odżywczych z rana pomoże nam radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, wpłynie na poziom koncentracji oraz zadba o regulacje cukru we krwi.
  • Odpowiedni poziom witaminy D – jest to jedna z nielicznych witamin, której nie jesteśmy w stanie przyswoić z żywności. Jej odpowiedni poziom wpływa na nasze samopoczucie oraz odporność. W okresie wiosenno- letnim wystarczy, jak spędzimy na słońcu przynajmniej 15 minut.
  • Cenne kwasy tłuszczowe omega-3 – są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na cały organizm, a których często brakuje w diecie większości ludzi. Zapobiegają one miażdżycy, dbają o system nerwowy, regulują hormony oraz minimalizują ryzyko pojawienia się depresji.
  • Odpowiedni ilość snu – nawet mimo napiętego planu zajęć powinno się przeznaczać na sen przynajmniej 7 godzin. Niektóre osoby potrzebują go nawet nieco więcej – około 8 godzin. Warto jednak pamiętać, że nadmierna ilość snu również nie jest wskazana.
  • Regularny ruch – codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla odpowiedniego funkcjonowania całego organizmu. Nie tylko zapobiega otyłości, ale odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób degeneracyjnych.
  • Dbaj o odpoczynek – zdrowie psychiczne jest ściśle związane ze zdrowiem fizycznym. Aby zadbać o nie, niezbędna jest równowaga między pracą a odpoczynkiem. Każdego dnia warto znaleźć chwilę dla siebie, podczas której się zrelaksujemy i zaznamy wytchnienia.
  • Unikaj przetworzonej żywności – czym żywność jest mniej przetworzona, tym lepiej dla organizmu. Warto samemu przygotowywać kanapki do szkoły lub pracy oraz przyrządzać obiady – wtedy mamy pełna kontrolę nad naszą dietą i nie spożywamy sztucznych dodatków chemicznych.