Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach powinien utrzymywać się na poziomie od 40% do 60%. Gdy jest on stale zbyt wysoki, może prowadzić to do wielu negatywnych konsekwencji. Co odpowiedzialne jest za nadmierną wilgotność powietrza i jak można sobie z nią poradzić?
Na wilgotność powietrza w pomieszczeniach wpływa szereg różnych czynników. Poziom wilgotności zmienia się przez cały czas, zależnie od warunków na zewnątrz oraz we wnętrzach. Powinna ona jednak utrzymywać się w przedziale od 40% do 60%, ponieważ wtedy jest najbardziej korzystna dla osób przebywających w budynku oraz dla samej konstrukcji tego budynku.
Problem zaczyna się wtedy, gdy wilgotność powietrza jest stale zbyt wysoka, co można zbadać odpowiednimi urządzeniami – higrometrami, ale często można także wyczuć ją samodzielnie. Co najczęściej jest powodem takiego stanu?
Powody nadmiernej wilgotności powietrza we wnętrzach:
- zbyt duża szczelność pomieszczenia wywołana przez montaż szczelnych okien oraz drzwi
- niesprawnie działające systemy wentylacyjne, w tym głównie wentylacji grawitacyjnej, a także mechanicznej
- niedostateczna izolacja termiczna budynku, która sprzyja jego wychłodzeniu
- stosowanie materiałów o niskiej paroprzepuszczalności
- zalania, podtopienia i powodzie
Zatem zbyt wysoki poziom wilgotności we wnętrzach może być spowodowany przez szereg różnych czynników. Aby pozbyć się tego problemu, zaleca się przede wszystkim ustalenie przyczyny nieprawidłowej wilgotności i jej usunięcie.
Jak zmniejsza się poziom wilgotności w pomieszczeniach?
Jak wspomnieliśmy powyżej, bardzo ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyny zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza.
Gdy podejrzewamy, że to niesprawny system wentylacji, należy go naprawić albo zmodernizować. W przypadku, gdy poziom wilgotności podniósł się po montażu nowych okien, warto zamontować w nich wywietrzniki albo często wietrzyć pomieszczenia i rozszczelnić okna.
Aby szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci, stosuje się także osuszacze przemysłowe oraz domowe, które odfiltrowują ją z powietrza.