Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Zdrowie

Błonnik w diecie

Wyobraź sobie, że twój przewód pokarmowy jest spowity delikatną galaretką, która wiąże się z wodą, pęcznieje i wypełnia żołądek. Powoduje opoźnienie przejścia pokarmu do dwunastnicy, co powoduje poczucie sytości. Ponadto spowalnia wchłanianie węglowodanów i pomaga oczyścić organizm z toksyn i metali ciężkich. Brzmi za dobrze, by było prawdziwe? Co to za cudowny specyfik? Odpowiedzią jest błonnik pokarmowy.

Błonnik to substancja stanowiąca połączenie polisacharydów i niepolisacharydów. Występuje w ścianach komórkowych roślin, jest składnikiem budulcowym. Nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka ani zwierząt monogastrycznych. Występuje w dwóch frakcjach: rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej. Każda z nich charakteryzuje się unikatowym działaniem. Niegdyś błonnik uznawany był za materiał balastowy, lecz w wyniku wieloletnich obserwacji i badań, odkryto jego korzystny wpływ na organizm. Frakcja nierozpuszczalna, czyli celuloza i ligniny, działa jak „miotełka”, która „wymiata” zalegającą w jelitach treść, poprawia perystaltykę, zmiękcza i zwiększa objętość stolca, co reguluje proces wypróżniania. Frakcję rozpuszczalną stanowią gumy i pektyny, mające zdolność do pęcznienia w żołądku i tworzenia żelu spowijającego ściany przewodu pokarmowego. Dzięki temu nadaje uczucie sytości na dłużej, a węglowodany z błonnikowego posiłku są uwalniane stopniowo. Ponadto celuloza i ligniny pomagają wydalać toksyny i metale ciężkie, hamują biegunki, zwiększają wydalanie tłuszczy z kałem i obniżają stężenie cholesterolu we krwi, chroniąc przed chorobami układu wieńcowego i sercowo-naczyniowego. Rekomendowana dzienna dawka błonnika, około 20-40g dla osoby dorosłej, obniża ryzyko chorób serca i wieńcowych o około 14-27% oraz ryzyko wystąpienia nowotworów aż o 40%. Spożycie błonnika jest również szczególnie ważne w prewencyjnym działaniu przeciw nowotworom piersi i narządów rodnych kobiet. Błonnik wspiera usuwanie estrogenów wraz z kałem.

Błonnik to niezbędny składnik zbilansowanej diety. Warto spożywać więcej jego źródeł, czyli świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa, płatków owsianych oraz otrębów.