Kokoshka

Doradczyni nowoczesnej pani domu

Wystrój wnętrz

Tapety – inspiracje

Odnowa wnętrza to dla wielu wyczekany i ekscytujący moment. Decydując się na zmianę zazwyczaj odświeżamy również ściany. Jest to nierzadko najbardziej kłopotliwa część. Zadanie to znacznie ułatwia montaż tapet. Omija nas wówczas proces kłopotliwego wygładzania powierzchni i malowania. Zalet tego rozwiązania jest wiele – tapety nie są pracochłonne, mnogość wzorów i inspiracji jest ogromna, pozwalają na kreatywne urządzenie pomieszczenia oraz – co najważniejsze – na rynku dostępnych jest wiele przystępnych cenowo opcji. Co więcej, producenci wyszli naprzeciw potrzebom urządzających i stworzyli wiele rodzajów wodoodpornych tapet, które świetnie sprawdzają się właśnie do łazienek. Warto zgłębić temat tego pokrycia ścian i zaczerpnąć inspiracji – jak wkomponować tapety do wnętrza?

Zacznijmy od najprostszego stylu, czyli minimalistycznego. Minimalizm, czyli: im mniej, tym lepiej. Na ścianach najlepiej spiszą się proste kolory i równie prosty design, które pozwolą dopełnić wystój, ale go nie zdominują.

Następnie przyjrzyjmy się stylowi rustykalnemu , który czerpie inspirację z natury i krajobrazu – warto zatem szukać tapet ukazujących drewno, ratan, kamień bądź motywy roślinne.

Kolejnym często wybieranym przez projektantów stylem jest „styl klasyczny” – delikatne, stonowane wzory oraz kolory. Jeśli postawimy na proste meble, możemy skusić się na drobny ornament na tapecie.

Dla osób kochających kultowe inspiracje proponuje się styl retro. Tapety ze zwierzęcymi wzorami czy w przygaszonych barwach świetnie wyrażają modę i styl lat 70 XX wieku. Ze względu na popularność tego okresu, na rynku dostępnych jest wiele propozycji, które dopełnią tego typu wnętrze – od „bezpiecznych” tapet naśladujących koszulki „tie-die” po odważną „zebrę”.

Styl romantyczny czerpie inspirację z wszystkiego co delikatne i nietrwałe – świetnie wkomponują się więc pastelowe tapety w kwieciste wzory, ptaki bądź owady.  Takie pokrycie ścian nadaje delikatności i „oswaja” każde pomieszczenie.

Styl nowoczesny jest popularny i wygodny. Tapety wykorzystują motywy roślinne, ale w ujęciu geometrycznym, a kolorystyka jest wyrazista, lecz nie krzykliwa. Bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach do pracy i w przestrzeniach biurowych.

Styl glamour to czysta ekstrawagancja. Wśród tapet króluje złoto, srebro, przepych, wszystko co się błyszczy. Wybierając wzór, nie musimy hamować fantazji.

Żadna stylizacja pomieszczenia nie jest kompletna bez odpowiedniego pokrycia ścian. Zastosowanie tapet poszerza możliwości wystroju i poprawia wygodę użytkowania.